ACM logo Principles and Practice of Declarative Programming
12th International ACM SIGPLAN Symposium


Symposium photos.

Go to: July 26, July 27, July 28.

Monday, July 26

08:30-09:00: Registration, opening

Session 1 (09:00-10:00). Invited talk
(Chair: Maribel Fernández)

  • Sumit Gulwani
    Dimensions in Program Synthesis.

Coffee Break (10:00-10:30)

Session 2 (10:30-12:00). Datalog
(Chair: Sumit Gulwani)

  • 10:30-11:00.
    K. Tuncay Tekle, Michael Gorbovitski and Yanhong A. Liu.
    Graph queries through Datalog optimizations.
  • 11:00-11:30
    K. Tuncay Tekle and Yanhong A. Liu.
    Precise complexity analysis for efficient Datalog queries.
  • 11:30-12:00
    Senlin Liang and Michael Kifer.
    Deriving Predicate Statistics in Datalog.

Lunch (12:00-14:00)

Session 3 (14:00-15:00). Constraints
(Chair: Temur Kutsia)

  • 14:00-14:30.
    Thierry Martinez.
    Semantics-preserving translations between Linear Concurrent Constraint Programming and Constraint Handling Rules.
  • 14:30-15:00
    Miquel Bofill, Dídac Busquets and Mateu Villaret.
    A declarative approach to robust weighted Max-SAT.

Coffee Break (15:00-15:30)

Session 4 (15:30-17:00). Semantics and implementation
(Chair: Gilles Dowek)

  • 15:30-16:00.
    Yukiyoshi Kameyama and Asami Tanaka.
    Complete Axioms for Call-by-Name Delimited Control.
  • 16:00-16:30
    Kenichi Asai and Arisa Kitani.
    Functional Derivation of Virtual Machine for Delimited Continuations.
  • 16:30-17:00
    Carl Friedrich Bolz, Michael Leuschel and David Schneider.
    Towards a Jitting VM for Prolog Execution.

Tuesday, July 27

Session 5 (09:00-10:00). Web applications
(Chair: Wolfgang Schreiner)

  • 09:00-09:30.
    Manuel Serrano.
    HSS: a compiler for Cascading Style Sheets.
  • 09:30-10:00
    Florent Jacquemard and Michael Rusinowitch.
    Rewrite based Verification of XML Updates.

Coffee Break (10:00-10:30)

Session 6 (10:30-12:00). Types
(Chair: Maribel Fernández)

  • 10:30-11:00.
    Paul Tarau.
    Axiomatizations as Type Classes: Declarative Modeling of Finite Mathematics.
  • 11:00-11:30
    Wolfgang Jeltsch.
    Generic Record Combinators with Static Type Checking.
  • 11:30-12:00
    Franco Barbanera and Ugo de Liguoro.
    Two Notions of Sub-behaviour for Session-based Client/Server Systems.

Lunch (12:00-14:00)

Trip to Gmunden, conference dinner.

Wednesday, July 28

Session 7 (09:00-10:00). Invited talk
(Chair: Maribel Fernández)

  • Maria Paola Bonacina
    On theorem proving for program checking: Historical perspective and recent developments.

Coffee Break (10:00-10:30)

Session 8 (10:30-12:00). Logic and meta-programming
(Chair: Ugo de Liguoro)

  • 10:30-11:00.
    Gilles Dowek and Murdoch Gabbay.
    Permissive nominal logic.
  • 11:00-11:30
    Andrew Gacek.
    Relating Nominal and HOAS Specifications.
  • 11:30-12:00
    Zachary Snow, David Baelde and Gopalan Nadathur.
    A Meta-Programming Approach to Realizing Dependently Typed Logic Programming.

Lunch (12:00-13:30)

Session 9 (13:30-14:30). Web applications
(Chair: Maria Paola Bonacina)

  • 13:30-14:00.
    Paul Fodor and Michael Kifer.
    Tabling for Transaction Logic.
  • 14:00-14:30
    Romain Demeyer, Maxime Van Assche, Ludovic Langevine and Wim Vanhoof.
    Declarative Workflows to Efficiently Manage Flexible and Advanced Business Processes.

Coffee Break (14:30-15:00)

Session 10 (15:00-16:30). Matching and resources
(Chair: Maribel Fernández)

  • 15:00-15:30.
    Patrick Baillot and Martin Hofmann.
    Type inference in Intuitionistic Linear Logic.
  • 15:30-16:00
    Thibaut Balabonski.
    Optimality for Dynamic Patterns.
  • 16:00-16:30
    Claus Brabrand and Jakob G. Thomsen.
    Typed and Unambiguous Pattern Matching on Strings using Regular Expressions.